Orzechówka na powitanie lata

Wpadłam w nalewki, jak śliwka w kompot. Były już na moim stole i w piwniczce własnoręcznie zrobione: pigwówka, malinówka, porzeczkówka, agrestówka, jeżynówka, cytrynówka. Obecnie na parapecie przegryza się wędzona śliwka z jałowcem. Aż przyszedł czas na orzechówkę. Któregoś pięknego dnia musiałam ściąć kilka gałęzi z okazałego włoskiego orzecha w moim ogrodzie. W tym roku przez wyjątkowo gorącą wiosnę, wszystko przyspieszyło.  Zielone orzechy na nalewkę zwykle zbiera się na początku lipca, a tutaj okazało się, że prawie dwa kilogramy nadają się już do nastawienia. Skorzystałam więc z porad doświadczonych „nalewkowiczów”, zimową porą będzie czym rozgrzewać ciało i duszę. Anula, Dorota i Michał dziękuję za słodkie i wytrawne  inspiracje :)

 

 

Orzechówka wytrawna francuska

 

 

13 zielonych orzechów włoskich

butelka czerwonego wytrawnego wina Bordeaux

½ l wódki

Orzechy pokroić na ćwiartki – koniecznie założyć podwójne rękawiczki, np. cienkie nitrylowe, a na nie grubsze gumowe, orzechy potwornie barwią dłonie i wszystko dookoła, mogą po nich zostać brzydkie plamy, więc trzeba wszystko umyć i wytrzeć od razu. Włożyć do słoja, zalać winem, odstawić w słoneczne miejsce. Po tygodniu dolać wódkę. Odstawić. Po 6 tygodniach zlać do butelek, odstawić do piwnicy na kilka miesięcy.

 

*****

 

Orzechówka słodka

 

 

60 dag zielonych orzechów włoskich

30 dag jasnych rodzynek

5 migdałów

sok z jednej cytryny

25 dag cukru

½ l spirytusu 96 proc.

½ l wódki

½ l wody

Orzechy pokroić w ćwiartki, włożyć do słoja, zasypać cukrem, dodać rodzynki, migdały, sok z cytryny, zalać płynami. Po 4 tygodniach zlać płyn do drugiego słoja. Orzechy zalać jeszcze raz ½ l wody na kilka dni, a następnie połączyć nalewy, zlać do butelek. Odstawić do piwnicy na kilka miesięcy.

 

Takie nalewki to samo zdrowie. Zielone orzechy włoskie mają korzystny wpływ na układ pokarmowy, funkcjonowanie tarczycy (przy chorobach Hashimoto), zmniejszają stany zapalne, działają bakteriobójcze, przeciwpasożytniczo odtruwająco. Są bogatym źródłem jodu, witaminy C, witamin z grupy B, PP i E. Zawierają garbniki, dobrze przyswajalne kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne , kwercetynę i inne związki organiczne.