Świąteczne menu w rytmie slow

Dobre planowanie Świąt Bożego Narodzenia to podstawa. Niech będą czasem spokoju i radości, a nie źródłem stresu i paniki. Święta w stylu slow. Takie właśnie jedzenie serwuję na moim stole. Lubię łączyć tradycję z nowoczesnym „twistem”.  Proponuję więc wyraziste smaki dobrze znanych ryb i mięs, które czasem warto przyrządzić inaczej. Do nich zaś niebanalne wino.

święta

Jak dobrze zaplanować Święta?

Plan przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia dobrze zacząć parę tygodni wcześniej, zwłaszcza jeśli mają się odbyć we własnym domu. Z gośćmi czy bez, dla rodziny czy nas samych, dobrze zaplanować z wyprzedzeniem menu i listę zakupów. Pamiętajmy o zasadzie “mniej znaczy więcej. Kupmy, ile trzeba, żeby potem nie opychać na siłę i nie wyrzucać jedzenia. Tendencja “zastaw się a postaw się” wyszła już z mody. Dbajmy o siebie i bliskich, zdrowie, dobre samopoczucie i planetę.

Po produkty z dłuższą datą przydatności można wybrać się wcześniej, bez kolejek i nerwówki. Wino też warto zamówić wcześniej, kompletnie bez stresu, kilka klików z kanapy i szybka dostawa pod same drzwi. Po świeże składniki udajemy się do lokalnych producentów, na targ czy bazarek, zaprzyjaźnionych rolników, sklepików z dobrej jakości towarem, na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, zwłaszcza, że część potraw można, a nawet trzeba przygotować wcześniej, żeby się dobrze „przegryzły”.

Idealnie jest zostawić sobie w dniu Wigilii gotowanie tylko tego, co faktycznie musimy. A już na pewno nie zarywać nocy na lepienie pierogów czy gnać do sklepu w ostatniej chwili. Jedzenie w stylu slow to również atmosfera spokoju, relaksu i uważności. Bądźmy przy stole, a nie cały czas w kuchni. Poświęćmy czas sobie nawzajem, a nie bieganiu z talerzami. Dzięki temu przeżyjemy świąteczny czas w pełni dobrze i… smacznie.

Pomysł na jedzenie na święta – Wigilia

Na wigilijną kolację proponuję ryby w nieoczywistych odsłonach. Śledzie korzenne w czerwonym winie to potrawa świąteczna, którą można przygotować wcześniej, a nawet należy. Na półmisku będą efektownie komponować się kolorystycznie z innymi rodzajami śledzi.

śledzie

 

Dorsz z warzywami w sosie jest świetną alternatywą dla ryby po grecku. Aromatyczna zalewa współgra i przenika się z delikatnością ryby, zachowując jej naturalny smak. Oto proste przepisy na śledzie w czerwonym winie i dorsza z warzywami na patelni.

ryba

Doskonałym towarzystwem dla dorsza będzie eleganckie, klasyczne alzackie wino Pinot Gris Domaine Charles Baur 2017. Butelkowane po dziewięciu miesiącach dojrzewania na osadzie. W nosie poczujemy aromaty moreli, brzoskwini i białych kwiatów oraz melona i odrobinę miodu. W ustach zaś objawi się jako pełne, harmonijne, wino z nutą delikatnej słodyczy.

Jedzenie na Święta Bożego Narodzenia

Czym zaskoczyć gości podczas świątecznego obiadu? Tradycyjną karkówkę czy pierś z kaczki można tak urozmaicić przyprawami i dodatkami, żeby uzyskać piorunujący efekt. Proponuję prosty przepis na pierś kaczki, marynowaną z chilli i granatem oraz pieczoną karkówkę w plastrach z esencjonalnym sosem. Nawet najbardziej wymagające kubki smakowe będą zaspokojone.

kaczka

 

Przepis na pierś kaczki znajdziecie tutaj. Dobrym wyborem wina do kaczki będzie butelka Spätburgunder Weingut Bernhard Koch 2019. Jasno-rubinowe, gdzie aromaty malin i leśnych  owoców łączą się harmonijnie z przyprawami (odrobina beczki), dając wino lekkie i delikatnie kwasowe. W wersji luksusowej zaś wino Spätburgunder „S” Weingut Bernhard Koch 2018 –  Pinot Noir w stylu burgundzkim. To eleganckie, klasyczne wino dojrzewa w beczce 18 miesięcy. Jest lekko dymne, pikantne, z wyczuwalnymi aromatami wiśni i żurawiny.

 

Pieczona karkówka w sosie śliwkowo-pigwowym

 

 

0,5 kg karkówki

oliwa extra virgin

sól

pieprz

 

Sos:

2 łyżki oliwy extra virgin

1 łyżka masła osełkowego

4 małe lub 2 duże cebule szalotki

3 duże ząbki czosnku

200 g pieczarek

50 ml brandy

kilka kawałków pigwy w syropie

1 łyżka wędzonych śliwek z nalewki

2 łyżki dżemu pomarańczowego (niezbyt słodkiego)

3 łyżki passaty pomidorowej

sól

pieprz

ostra papryka w proszku

 

Karkówkę umyć, osuszyć i pokroić na cienkie plastry, rozbić lekko palcami. Oprószyć solą i pieprzem z obu stron, ułożyć w misce i zalać oliwą. Odstawić na godzinę w chłodne miejsce.

W garnku rozgrzać oliwę i masło. Obrać szalotkę i czosnek i pokroić w cienkie plasterki. Pieczarki pokroić na grubsze plastry. Wrzucić do garnka szalotkę, podsmażać 3 minuty, dodać czosnek i smażyć minutę. Wrzucić pieczarki i dusić 5 minut pod przykryciem, mieszać od czasu do czasu. Wlać brandy, gotować 2 minuty do zredukowania. Wrzucić pigwę, śliwki, dżem i passatę, gotować kilka minut. Na koniec dodać sól, pieprz wedle uznania i szczyptę ostrej papryki.

Rozgrzać piekarnik do 170 stopni, tryb góra-dół bez termoobiegu. Karkówkę obsmażyć na patelni z obu stron na oliwie z marynaty, do zamknięcia mięsa. Razem z sosem powstałym ze smażenia przełożyć do głębokiego żaroodpornego naczynia, pokryć równomiernie uprzednio przygotowanym w garnku sosem. Przykryć folią aluminiową, piec godzinę, zdjąć folię i piec jeszcze 30 minut. Podawać z pieczonymi ziemniakami i miksem sałat z oliwą.

 

Jakie wino polubi się z karkówką?

Nie zawiedziecie się, wznosząc toast kieliszkiem włoskiego Nero di TROIA Maioliche Tenuta Viglione IGP Pulia 2018, pochodzącego z prawie 100-letniej winnicy w Apulii. Jednoszczepowe wino z Uva di Troia o bardzo ciemnym rubinowym kolorze, w nosie aromaty jagód i wiśni oraz nuty przypraw i pieprzu. Mocne taniny są tutaj dobrze zrównoważone owocem i beczką.

W wersji luksusowej idealny tu będzie Supertoskan czyli I Cipressi IGT Toscana 2015. Supertoskan to umowna kategoria win niezakwalifikowanych do apelacji DOC i DOCG, z powodu zawartości niedozwolonych  w nich odmian  Merlot, Cabernet Franc czy Cabernet Sauvignon. To wybitne, eleganckie wino z półki premium dojrzewa we francuskich barrique od 8 do 12 miesięcy i starzeje już w butelce. Wino harmonijne, o barwie głęboko rubinowej, obfite w aromaty dojrzałych wiśni, leśnych jagód i słodkich przypraw, z aksamitnymi taninami i imponującym finiszem.

 

Życzę Wam dobrych Świąt Bożego Narodzenia! Spędzajcie je tak, jak lubicie. Pod choinką czy pod palmą, w mieście czy na wsi, razem czy solo – niech to będzie po prostu dobry, spokojny czas dla Was.