Nowe niewinne tradycje

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas sprawiania sobie i bliskim nam osobom wielu przyjemności. Jedną z nich jest wspólna wigilijna kolacja, składająca się z przepysznych tradycyjnych zazwyczaj dań, które wyjątkowo smakują tylko ten jeden raz w roku. Według mnie warto sprawić sobie dodatkową przyjemność odpowiednio dobranym i podanym winem.

 

Fot. Agata Kwaśnik

 

Wraz z postępującą zmianą kultury picia alkoholu w Polsce, coraz częściej butelkę czystej zastępujemy lżejszymi trunkami w tym winem. Niestety tradycja picia tego szlachetnego napoju, podczas wigilijnej kolacji, w naszym kraju nie istnieje, powstając dopiero na naszych oczach i za naszym udziałem. Pozostaje więc pytanie, jakie wina dobrać do niecodziennych przecież potraw? Ja osobiście pozostaję zwolennikiem łączenia lokalnych dań z możliwie miejscowymi winami. Dlatego na moim wigilijnym stole królować będą w tym roku etykiety z Europy Środkowej z mocną reprezentacją Polski. Trzeba jednak pamiętać, że z uwagi na brak obowiązującego kanonu, prezentowane poniżej propozycje, są mocno subiektywne, podobnie, jak większość dostępnych w Internecie informacji na temat doboru wina do naszych tradycyjnych wigilijnych potraw. Pamiętajmy, że to wino ma nam smakować i sprawiać przyjemność, a uprawianie sztuki łączenia go z konkretnymi daniami w domowym zaciszu, traktujmy jako ciekawostkę i urozmaicenie, a nie jako prawdę objawioną.

 

Jakie wino wybrać na wigilijny stół?

Co w takim razie warto podać na początek wigilijnego spotkania? Dla mnie wino musujące jest zawsze dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli przygotowane bąbelki pochodzą z naszej rodzimej winnicy. GostArt jest polskim, winem musującym, produkowanym przez pochodzącego z Szampanii winemakera, dokładnie tą samą metodą jak najsłynniejsze musiaki świata. Powstający z odmian Riesling, Pinot Gris i Pinot Blanc, GostArt obfituje w aromaty rześkich zielonych jabłek i cytrusów, które cudownie uzupełniają subtelne drożdżowe nuty powstające w trakcie półrocznego leżakowania. Podając to wino, zaoferujemy naszym gościom genialny aperitif i świetną propozycję do większości smażonych lub pieczonych ryb goszczących na naszym stole.

 

Fot. Agata Kwaśnik

 

Jednak nie tylko dania ciepłe goszczą podczas świąt na naszych stołach. Rozmaite kolorowe sałatki, których liczba i różnorodność sprawia, że odpowiednie do nich wino musi również eksplodować bogactwem oferowanych smaków. Taką propozycją jest z pewnością Hibernal z rocznika 2017 od Kępy Wiślickiej, który mógłby stanowić danie samo w sobie. Wino to swoją niezwykle złożoną paletę kwiatowo-owocowych nut, zawdzięcza w sporej mierze dojrzewaniu w akacjowych beczkach. Przyjemne miodowe niuanse dopełniają całości, którą możemy się cieszyć bardzo długo dzięki rozwiniętej do maksimum końcówce.

 

Czy śledzie lubią węgierskie wino?

Największym wyzwaniem jednak jest dopasowanie wina do takich dań, jak pierogi z kiszoną kapustą i grzybami oraz śledzie obficie okraszone olejem, cebulką i innymi ulubionymi dodatkami. W tym wypadku z pomocą przyjdzie nam wino pochodzące od naszych węgierskich bratanków, czyli Lasonci Parola. Jest to wino pomarańczowe, które powstaje z białych odmian winorośli macerowanych na skórkach, czemu zawdzięcza nietuzinkową paletę smaków i wyczuwalna taninę. Zaskakujące aromaty suszonych moreli, dojrzałego ananasa i cytrusowych skórek, zadziwiająco dobrze łączą się z potrawami na bazie kiszonych i marynowanych produktów.


Fot. Agata Kwaśnik

 

Oczywiście pamiętam również o osobach obdarzonych nieco bardziej konwencjonalnym gustem i szukających raczej jednego, uniwersalnego wina. Dla nich dobrym wyborem będzie pochodzący z czeskich Moraw Gruner Veltliner od znanego producenta Vinselekt Michlovsky. Aromaty żółtego i zielonego jabłka, przerwane żywą kwasowością, wykańczają nuty świeżych zielonych ziół. Etykieta ta stanowi neutralny wybór, który powinien trafić w większość gustów i połączeń kulinarnych.

 A Wy jakie wina pijacie przy wigilijnym stole? Czekamy z Anią na Wasze komentarze :)

 

Autor: Łukasz Wiśniewski, Pan od Wina w Restauracji-Winiarni Kotłownia i Via Suzina