Na straganie w dzień targowy

Lato. Lipiec. Obfitość. „Na straganie w dzień targowy, takie słyszy się rozmowy: może pan się o mnie oprze, pan tak więdnie, panie koprze. Cóż się dziwić, mój szczypiorku, leżę tutaj już od wtorku! Rzecze na to kalarepka: spójrz na rzepę – ta jest krzepka!”  W moim koszyku lądują świeże warzywa i owoce, gdybym mogła, wzięłabym wszystko! Jednak „zero waste”, więc robię zakupy częściej a mniej. Czas jagód pachnących lasem, więc na pewno będą pierogi! Maliny pachnące słońcem, zatem na śniadanie naleśniki lub mus owocowy na deser. Mruga bób, kalafior i fasolka, pyszne pomidory prosto z pola i małe gruntowe ogórki, idealne na małosolne. Susza, więc niestety kurek, jak na lekarstwo, ale… mam dobry adres na lokalnym bazarku, gdzie zawsze są! Druga część zakupów więc tam i oto mam ulubione grzybki! Jeszcze tylko śmietana , twarożek, masło i jogurt ze Strzałkowa w sklepiku pani Uli,  a przy okazji pogaduchy o tym i owym i namiar na krawcową (małych zakładów, gdzie zrobią poprawki też ubywa). Cóż z tym dobrem robię? Kilka inspiracji poniżej.

Bon apetit!

*****

 

Kurki w śmietanie

 

 

200 g kurek

1 duża cebula

400 ml śmietany

łyżka masła

sól, pieprz

kilka młodych ziemniaków

Kurki umyć, osuszyć. Na dużej patelni rozgrzać masło, zeszklić pokrojoną drobno cebulę, wrzucić kurki, podsmażyć kilka minut, dolać śmietanę, zredukować do gęstego sosu, dodać sól i pieprz do smaku według uznania. Ziemniaki obrać i ugotować. Podać polane kurkami z sosem.

 

*****

 

Pieczony kalafior z cukinią i ziołami

 

 

kalafior średniej wielkości

dwie małe cukinie: żółta i zielona

kilka ząbków czosnku

½ łyżeczki harissy

sól, pieprz ziołowy kolorowy

po 2 gałązki świeżych ziół: cząber górski, curry, tymianek

4 łyżki oliwy

 

Cukinię i kalafiora umyć, oderwać liście. Pokroić na duże plastry grubości ok. 1 cm, cukinię w krążki. Rozłożyć na blasze przykrytej papierem do pieczenia wraz z nieobranymi ząbkami czosnku i świeżymi ziołami. Przyprawy w proszku wymieszać w miseczce z oliwą, następnie posmarować warzywa. Piekarnik rozgrzać do 1800C, piec na górnym grzaniu ok. 30 minut. Można jeść same warzywa lub podać z ziemniakami, ryżem, mięsem, w zależności od upodobań.

 

*****

 

Pierogi z jagodami

 

 

200 g jagód

łyżka mąki ziemniaczanej

250 g mąki pszennej

4 łyżki oleju uniwersalnego (NIE oliwy!)

szczypta soli

szklanka gorącej gotowanej wody (NIE wrzątek!)

śmietana i cukier brązowy do podania

 

Jagody umyć, osuszyć, wymieszać z mąką ziemniaczaną. Mąkę przesiać, w misce lub na stolnicy wymieszać z solą, zrobić w środku dołek, wlać olej i wodę. Wyrobić ręcznie ciasto aż będzie miękkie, elastyczne i łatwo będzie odchodzić od dłoni. Jeśli będzie zbyt mokre, dodać więcej mąki. Przykryć ściereczką i odstawić na pół godziny, żeby odpoczęło. Podzielić na części. Stolnicę podsypać niewielką ilością mąki, rozwałkować cienki placek, filiżanką lub szklanką wykrawać kółka. Na każe kółko nałożyć łyżeczką jagody, złożyć na pół i skleić. W szerokim garnku zagotować wodę, włożyć do wrzątku po kilka sztuk, gotować ok. 3-4 minut aż będą miękkie, aczkolwiek żeby się nie rozpadły. Śmietanę wymieszać z cukrem, polać pierogi na talerzu. Z powyższej porcji wychodzi ok. 30 sztuk pierogów.